Google, Elon Musk’a rakip oldu

Yazıyı oldukça başarılı şekilde görsele dönüştüren yapay zekalar son zamanlarda sosyal medyanın altını üstüne getirdi. OpenAI tarafından geliştirilen DALL-E 2 ve Midjourney’in başı çektiği bu pazarda yeni bir rakip daha var. Google araştırmacıları, DreamFusion isimli yapay zekayı duyurdu.

Son güncelleme yapıldı

Google, metinden görsel oluşturma pazarında aslında geçtiğimiz yıldan bu yana bulunuyordu. DreamFusion, ilk olarak 2021 yılında tanıtılan metinden 3D görüntü oluşturma aracı Dream Fields’ın son güncellemesi olarak tekrardan sunuldu.

Neural Radiance Field (NeRF) kullanılarak oluşturulan yapay zeka, oldukça gelişmiş sinir ağını birleştirerek 3D görüntüler oluşturuyor. Google’ın açıklamasına göre kullanıcılar, eğitimi devam eden DreamFusion ile 2 boyutlu yazıları 3 boyutlu hale getirebilecek. Tahmin edeceğiniz üzere her bir işlem, yapay zekanın güçlenmesini sağlayacak.

Google Brain’de araştırmacı bilim insanı ve projenin direktörü olan Ben Poole, “Text-to-3D (yazıdan görsele) için yeni yöntemimiz DreamFusion’ı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Önceden eğitilmiş bir metinden görüntüye modeli kullanarak NeRF’i sıfırdan optimize ediyoruz. 3D veriye gerek yok” ifadelerine yer verdi.

DreamFusion’ın oldukça başarılı görseller yarattığını söylemek mümkün. Web sitedeki açıklamaya göre, oluşturulan görseller “yüksek kaliteli normal, yüzey geometrisi ve derinlik” ile tutarlı olacak.

Sona yaklaşıldı

OpenAI, bir süredir Dall-E 2 isimli bir yapay zeka algoritması geliştiriyor. Hatta yapay zekanın Dall-E Mini versiyonu son zamanlarda sosyal medyada viral hale geldi. Metinleri görsele çevirmeyi başaran Dall-E, bazı kelimeleri anlamak için kendi sözlüğünü bile oluşturmuş olabilir.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal