MG, uygun fiyatlı Tesla rakibini Avrupa’ya getiriyor!

MG geçtiğimiz ay yeni elektrikli otomobili MG 4’ü tanıttı. Rakiplerine göre fiyat performans dengesi nedeniyle dikkatleri üzerine toplayan aracın Avrupa pazarına gireceği kesinleşti. Hatta ilk olarak İngiltere’de satışına başlanacağı söyleniyor. Peki MG 4 fiyatı ve özellikleri ile Tesla gibi büyük şirketlere kafa tutabilecek mi?

Yeni fiyat performans kralı MG 4 özellikleri ve fiyatı!

MG’nin yeni hatchback elektrikli otomobili MG 4, özellikleri ve fiyatı ile şirketin en çok satan aracı olmayı hedefliyor. Yakın zamanda İngiltere’de sokaklarda görmeye başlayacağımız bu otomobil Avrupa genelinde yılın sonlarına doğru satışa çıkacak. Türkiye’ye gelişinin 2023 başı gibi olacağı söyleniyor.

Aracın fiziksel özelliklerine baktığımızda, 4.287 mm uzunluğa, 1.835 mm genişliğe ve 1.504 mm yüksekliğe sahip olduğunu görüyoruz. Ek olarak, oldukça sportif göründüğünü söyleyebiliriz. Rakipleri arasında ise Volkswagen ID.3 ilk sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz yıllarda küçük boyutlu araçların menzili de aynı oranda düşük oluyordu. MG 4 ise bu durumu değiştiriyor. 51 kWs ve 64 kWs şeklinde iki farklı batarya seçeneği sunuyor. Bu sayede en iyi koşullar altında 350 km ve 450 km menzil sunuyor. Buna ek olarak, 64 kWs’lik yani 450 km menzil sunan versiyonu 135 kW DC hızlı şarj ile yüzde 10’dan yüzde 80’e 35 dakikada dolum yapabiliyor.

Tabii bu batarya paketlerinin kendi motor konfigürasyonlarıyla geldiğini söyleyelim. 51 kWs batarya ile birlikte 125 kW’lik, yani 170 beygirlik bir elektrik motoru, 64 kWs ile de 150 kW’lik, yani 200 beygirlik bir elektrik motoru geliyor. Yani güçlü motor ile uzun menzil birlikte geliyor.

Otomobilin 0-100 hızlanması 8 saniyenin altında. En yüksek hızı ise 160 km/s olarak sınırlandırılıyor. Şu an için arkadan çekişli tek motor seçeneği ile satışa çıkacak olsa da Türkiye’ye gelene kadar çift motorlu yani dört çeker modelinin de tanıtılabileceği söyleniyor.

Bununla birlikte MG 4 fiyatı da artık netleşti. Aracın 51 kWs batarya ve 125kW motor gücü sunan modeli 25 bin 995 sterlin, yani 31 bin 400 dolardan, 64 kWs batarya ve 150 kWs motor gücü sunan versiyonu ise 28 bin 495 sterlin, yani 34 bin 490 dolardan satışa çıkacak.

Bununla birlikte Türkiye’de yürürlüğe yeni giren düzenleme ile birlikte bu aracın her iki konfigürasyonunun da artık yüzde 80 değil, yüzde 10 ÖTV sınıfına girdiğini belirtelim. Dolayısıyla günümüz kuruna göre ÖTV dahil baz modeli 620 bin TL, üst paket ise 690 bin TL civarında bir satış fiyatına sahip olacak.

MG ve elektrikli otomobil serüveni

MG, yaklaşık 100 yıl önce İngiltere’de kurulan ve zaman içerisinde spor otomobilleriyle öne çıkan bir şirket oldu. Fakat yıllar içerisinde British Motor, Rover Grubu ve BMW gibi birçok şirket arasında el değiştirdi. Son olarak ise 17 yıl önce Çinli Nanjing Otomobil Grubu tarafından satın alındı.

2005 yılında gerçekleşen bu satın alım sürecinin ardından ise Nanjing, MG’yi büyük bir elektrikli dönüşümüne soktu. Günümüzde ise nispeten uygun fiyatlı olan elektrikli otomobilleriyle öne çıkıyor. Son olarak geçtiğimiz yıl beğenileri üzerine toplayan MG ZS EV modelini ülkemize getirdi. Şimdi de özellikleri ve fiyatı ile piyasayı sallayan yeni MG 4 modelini Avrupa pazarına getiriyor.

MG ZS EV inceleme videomuzu incelemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Siz MG 4 özellikleri ve fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu model Türkiye’de başarılı olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal