Sahibinden.com’dan ‘2. El Araba’ Satışlarına Yeni Kurallar

Otomobil satışları hem sıfır hem ikinci el pazarında düşmeye devam ederken geçtiğimiz günlerde Resmî Gazete’de yayınlanan karar, özellikle piyasadaki fahiş al-sat işlemlerinin önüne geçmek için büyük bir önlemi hayatımıza soktu. Araç sahipleri, artık yeni araçlarını 6.000 kilometreyi geçmeden veya satın alımın üstünden 6 ay geçmeden satamayacaklar.

Yeni düzenleme resmen yürürlüğe girmişken, bugün Sahibinden.com’dan da önemli bir duyuru geldi. İkinci el pazarının en yoğun şekilde ilerlediği platform olan Sahibinden.com, tüketiciyi korumak adına yeni düzenlemeleri yürürlüğe sokacağını açıkladı. Sahibinden.com’un açıklaması şu şekildeydi:

Sahibinden.com’da geçerli olacak yeni düzenlemeler:

“Sahibinden motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin şeffaflığı artırmak ve tüketiciyi korumak adına önemli bazı değişiklikleri hayata geçireceğini duyurdu. Bu kapsamda; sadece otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu kara taşıtı ilanı verebilecek. Yetkili bayilerin dışındaki satıcılar, ilan verirken “Aracın Durumu” kriterini sadece “İkinci El” olarak seçebilecek ve “Araç Kilometresi” için en az 6.000 km girebilecek. Ayrıca, girilen ilanların tüm bilgilerinin gösterildiği ilan detay sayfasında aracın durumunu gösteren “Sıfır” veya “İkinci El” ifadesi, sıralamada “Kilometre” bilgisinin önüne taşınacak. Böylelikle; alıcıların, aracın ikinci el mi sıfır mı olduğunu, kilometresi ile birlikte görmeleri sağlanacak. Bu değişikliklerin 15 Eylül’de devreye alınması planlanıyor.

Ek olarak ilan detay sayfasında, ilanı verenin talep ettiği fiyatın yanı sıra, aynı modelin distribütörü tarafından belirlenmiş “2022 Güncel Liste Fiyatı” da gösterilecek. Böylece ilandaki araç için istenen fiyat ile sıfırının güncel liste fiyatı şeffaf bir şekilde tüketicilere sunulmuş olacak.”

Sahibinden.com hakkında geçtiğimiz günlerde soruşturma açılmıştı:

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal time