Tesla modellerinde artık ultrasonik sensörler olmayacak

Tesla, CEO Elon Musk’un gelişmiş sürücü destek sistemini ve diğer aktif güvenlik özelliklerini desteklemek için yalnızca kameraları ve yazılımları kullanma planı çerçevesinde, Model 3 ve Model Y araçlarından ultrasonik sensörleri kaldırıyor.

Bu aydan itibaren, Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Tayvan için üretilen tüm Model 3 ve Model Y araçlar, araçlarının ön ve arka tamponlarında tipik olarak bulunan 12 ultrasonik sensörü artık içermeyecek. Mesafeyi ultrasonik dalgalar kullanarak ölçen bu sensörler, özellikle park etme gibi düşük hızlı uygulamalarda, çarpışma önleyici güvenlik sistemlerini desteklemek için genellikle yakınlık sensörleri olarak kullanılıyor.

Tesla, radarı araçlarından kaldıracağını söyledikten yaklaşık 17 ay sonra bu değişiklikleri duyurdu. Radar veya ultrasoniklerden kaçınma kararı, endüstrinin geri kalanına aykırı bir yaklaşım. Otomobil üreticileri, bir otomobilin hızını çevreleyen trafiğe göre ayarlayan adaptif hız sabitleyici gibi ADAS özelliklerini sağlamak için gereken algılamayı genellikle radar ve kameraların bir kombinasyonunu kullanarak sağlıyor.

Tesla, Tesla Vision planı çerçevesinde 2021’de Kuzey Amerika’da yapılan Model 3 ve Model Y araçlarından radarı kaldırmaya başlamıştı ve ardından 2022’de bunu Model S ve Model X izledi. Tesla, bu yılın başlarında bunu Avrupa ve Ortadoğu’daki müşterilere gönderilen Model Y ve Model 3 araçları içerecek şekilde genişletti.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal time