Windows kullanıcıları dikkat! Microsoft, 5 yıllık sorunu sonunda çözdü

Windows, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olarak yer alıyor. Buna rağmen işletim sistemi, uzun zamandır neredeyse tüm kullanıcıları etkileyen önemli bir soruna ev sahipliği yapıyordu. Bugün gelen bilgilere göre Microsoft ekibi, Firefox’taki söz konusu sorunu yeni güncellemeyle birlikte çözüme kavuşturdu. İşte detaylar!

Microsoft, Firefox’taki 5 yıllık sorunu sonunda çözdü

Windows’un yüklü olduğu bilgisayarlarda en çok kullanılan tarayıcılar arasında Chrome, Microsoft Edge, Opera ve Firefox yer alıyor. Bu tarayıcıların her biri kendine ait farklı özelliklere sahip. Ancak Mozilla’nın geliştirmiş olduğu Firefox, 5 yıldır devam eden bir sorunla karşı karşıya.

Microsoft ve Mozilla ekibi ise bugün, Firefox açıkken yüksek CPU kullanımına neden olan Windows Defender sorununu sonunda çözdü. 2018’in mayıs ayından devam eden bu sorun sadece Windows 11’de değil Windows 10 sistemlerinde de yer alıyordu.

Windows Defender ile Firefox’un etkileşimi yüksek CPU kullanımına neden oluyordu. Kullanıcılar ise tarayıcı kullanırken bilgisayarlarının takılması sorunuyla karşı karşıya kaldı. Ancak sorunun Edge ve Chrome kullanıcılarında olmaması sonucunda bu durumun yalnızca Firefox’u etkilediği ortaya çıktı.

Sorunun asıl nedeni ise Windows Defender’ın gerçek zamanlı koruması oldu. Mozilla ekibi, Microsoft ekibiyle birlikte çalışarak sorunu çözüme kavuşturdular. Ayrıca araştırmalar sonucunda VirtualProtect çağrılarının aşırı yüksek olduğu ortaya çıktı. Bunun da performans sorununu beraberinde getirdiği anlaşıldı.

Microsoft, sorunu çözmek için Defender’ın motorunun (1.1.20200.2) beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm ise antivirus tanımlarının stabil kanalına dağıtıldı. Böylece CPU kullanımında yüzde 75’lik bir azalma olduğu ortaya çıktı. Ayrıca 4 Nisan’da yayınlanan Mart 2023 güncellemesi ile birlikte sorun nihayet çözüme kavuştu.

Peki, siz Firefox sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal